Mivel éppen a svéd levegőt és a svédek vérét szívom 2 hétig, érdemesnek találtam bemutatni egy olyan kis svéd falu kenyérsütödéjét, amelynek szellemisége példaértékű lehet. Kinek ne fordult volna meg a fejében, hogy nyit egy pékséget vagy egy kávézót, mert "az olyan egyszerű". Egyszerűnek ugyan nem egyszerű, nagyon komoly elszántság, elhivatottság, makacs álmok és elképzelések szükségesek hozzá, azonban ez úgy tűnik ezen a helyen éppen megtalálható.
Pillanatképek következnek a svédországi Göteborgtól északra található Fengersforsból, ahol egy régi tűzoltósági épületben sütögeti Sandra és Lisa a finomabbnál finomabb kenyereket, amelynek az egész környék a csodájára jár.
Sandra sokáig egy kávézót vezetett, mielőtt Fengersforsba költözött volna. A kis faluban először egy átalakított papírüzem romjain alakítottak ki egy pékséget, majd az igencsak extrém tűzoltósági épületet vették birtokba és hatalmas energiákkal alakították a teljes egészében kézzel készült kenyerek műhelyévé. Sandra 10 éve arról álmodott, hogy lesz egy saját péksége és, ahogy az lenni szokott egyszercsak minden a helyére került, készen álltak a megvalósításra. A téglaépület, sötétzöld ajtóival, és a fával fűtött hatalmas kemencéjével a kenyérsütéshez szükséges energiaközpont, ahol minden szívvel-lélekkel készül a szó nem nyálas, hanem szoros értelmében.
A frissen sült kovászos kenyerektől és a fahéjas tekercsektől kellemes, semmivel össze nem téveszhető, savanykás-édes illat terjeng.
A hatalmas mennyiségű tüzelőfát a ház mögött tartják egy raktárban, ezzel kell minden nap befűteni a kemencét. Sandra fűszerkertje is itt található, hiszen természetesen saját termesztésű fűszerekkel is ízesítik kenyereiket.
Itt olyannyira minden saját készítésű, hogy még a péklapátot is Lisa faragta, akitől egyébkét sem állt távol a kézimunka legyen az faragás, varrás vagy szövés.
Mielőtt nagyon elkezdenénk őket irigyelni, jusson eszünkbe, hogy a pék életmód része a koránkelés, a nagyon koránkelés. Részben áthidalták ezt a problémát azzal, hogy úgynevezett hidegen kelesztett kenyereket sütnek, azaz a tésztát már előző nap megcsinálják és a hűtőszekrényben kel a tészta az éjszaka folyamán.
Ők is azon szerencsések közé tartoznak, akiknek a munkája a szenvedélye, szeretnek megküzdeni nap mint nap azért, hogy a legjobb kenyeret tehessék vevőik elé és ezért mindent beleadnak. Meggyőződésük, hogy ez látszik is a kenyereiken.
Elsősorban a környéket szolgálják ki, azonban egyre többen jönnek távolabbról is, akikhez eljutott a finom kenyér híre. A szomszédos faluban gyakran tartanak vásárokat, ahol hiába töltik meg rengeteg kenyérrel a bódéjukat, általában minden egy óra alatt elfogy.
Természetesen szem előtt tartják azokat a szempontokat is, hogy a kiváló minőségű alapanyagokat a környékről szerezzék be, a liszt, amellyel dolgoznak a Wästgötarna bio frissen őrőlt lisztje, mézes kenyerükhöz a mézet pedig a környék méhészeitől veszik. A házi készítésű focacciahoz a fűszereket már a saját kertjükből használják. A focacciat, mindig az adott szezonban frissen termő zöldségekkel ízesítik.
Érdekesség még, hogy Lisa a munkaruháikat is maga szőtte és varrta, az anyaghoz saját termesztésű kendert használt.
Mindezek ellenére a két lány nagyon fontosnak tartja, hogy lazán és kedvvel dolgozzanak nap mint nap, az első számú szempontok: a kenyér íze és minősége és persze az, hogy szeressék az emberek. Aki megkóstolja a kenyereiket annak átjön egy érzés, hiszen az érzelem benne van, a jó alapanyagok és az esztétikus megjelenés a ráadás. Különösen élvezik, azt, hogy minden egyes munkafolyamat kézzel történik. Persze mindig van mit tanulni a kelési folyamatról, hogyan változik az íz az állag.
"A legjobb dolog az életben, amikor sikerült megvalósítani egy álmunkat, pont ez történt velünk is itt a spenótföldön." - mondja nevetve Lisa.
Recept:
Almás-mogyorós kenyér
A friss alma és a pirított mogyoró összhatásaként őszies karakterű, nagyon finom kenyeret készíthetünk, ezúton közzétesszük a titkos receptet.
Megkenve vajjal a lehető legfinomabb.
Hozzávalók:
540 g Ölands búzaliszt
50 g teljesőrlésű tönkölyliszt
80 g mazsola
1 3/4 dl víz
40 g nyers kovász
1/2 teáskanál élesztő
70 g friss alma szeletekre vágva
125 g földimogyoró
25 g tengeri só
1. Áztasd be a mazsolát hideg vízbe 15 percre és öntsd le róla a vizet.
2. Keverj össze mindent az almán a mogyorón és a són kívül.
3. Gyúrd vagy keverd a géppel 15 percig, viszonylag alacsony fokozaton vagy dolgozd át kézzel 20 percig.
4. Pörköld meg a földimogyorót a sütőben 175 fokon kb. 10-15 percig. Közben hámozd meg és vágd fel az almát szeletekre. Rakd bele a sót a tésztába és még néhány percig gyúrjad. A tésztát öntsd át egy kiolajozott tálba, keverd bele az almát, a mogyorót és a lecsurgatott mazsolát. Forgasd át alaposan ezekkel és hagyd a tésztát pihenni egy órát szobahőmérsékleten. Vajazz vagy olajozz ki két kenyérformát és töltsd bele a kenyértésztát, (ne legyen tele mert meg fog kelni), kb. 2/3 részig. Utána szitálj rá 1 evőkanál lisztet és takard le egy konyharuhával. Rakd be a formákat a hűtőbe másnapig, de legalább 8 órát.
5. Vedd elő a kenyereket a hűtőből és kapcsold a sütőt 250 fokra. Mielőtt berakod a kenyeret a sütőbe, öntsél egy fél pohár vizet az aljába. Ettől a kenyér szaftos és tovább eltartható lesz. Ezután tedd be a kenyeret középre és állítsd át a sütőt 200 fokra és süsd 45 percig.
(A svéd alapszöveg fordítását Medveczky Beatrixnek köszönhetjük.)
Utolsó kommentek